
Привітання на хрестини / Хрестини
- Звернення крещаю на захід (місцем темряви) для зречення від сатани, який є духовна темрява;
- Помазання єлеєм немовляти перед зануренням у воду (купіль) для непереможності в боротьбі з сатаною;
- Занурення у воду, при якому Дух Святий таємно сходить на крещаю і очищає від гріхів;
- Одягання в білий одяг і покладання хреста на груди - це означає, що крещаю очистився від гріхів і повинен вести чистий життя і постійно пам'ятати про хрест - символ порятунку;
- Ходіння навколо купелі - символ вічності;
- Постриг волосся - переказ новохрещених Божої волі.
Разом з таїнством хрещення відбувається таїнство миропомазання, під час якого священним миром (запашним маслом) з допомогою пензлика священик зображує хрести на лобі, очах, вухах, ніздрях, грудях, руках і ногах - для освячення всіх його почуттів, справ і всього поведінки.
Таїнство хрещення завершується обрядом воцерковлення - священик бере на руки немовля подібно до того, як брав Спасителя святий праведний Симеон.
Традиційно хрестили дитину і давали ім'я по святцями на восьмий день, а якщо дитина слабка, то відразу ж після народження, щоб не помер нехрещених, при цьому батьки просять кого-небудь із родичів або близьких друзів бути хрещеними батьками дитини.
Існує прикмета, що якщо сорочку, в якій хрещений перше дитя, потім надягати по черзі на всіх наступних дітей, всі вони полюблять один одного.
Домашнє свято, святковий обід у день здійснення таїнства хрещення називається хрестинами. У цей день раніше приходили тільки найближчі і дорогі люди провідати дитя, і батьків. Відвідувати новонародженого дозволялося тільки заміжнім жінкам, що мають дітей. У наш час на хрестини приходять не тільки рідні, друзі сім'ї, але й товариші по роботі.
На хрестини зазвичай приносять дорогі подарунки та багато частувань, щоб звільнити ще незміцнілу господиню від зайвих хвилювань і турбот, пов'язаних з підготовкою столу.
У наших предків першої і головною фігурою на хрестинах шанувалася бабуся, або єврейським бабам (акушерка, Наступниця), яка приймала пологи, від якої значною мірою залежали благополучний результат, поява на світ здорового немовляти і стан здоров'я матері.